Kada pomislimo na vino, često nam na pamet pada slika sunčanim vinogradima, savršeno zaokruženim okusima i bezbrižnim večerima s prijateljima. No, postoji i tamnija strana vinskog svijeta koju mnogi vinari ne žele da znamo. U ovom članku istražit ćemo određena vino koja biste mogli poželjeti izbjeći, zašto su takva i kako prepoznati “vinske greške” koje vam mogu pokvariti doživljaj uživanja u čaši vina.
Osnovni uzroci problema s vinom
Kada govorimo o vinima koja bi mogla razočarati, najčešće se susrećemo s problemima koji proizlaze iz lošeg vinogradarstva, neodgovarajućih tehnika proizvodnje ili jednostavno nesretnog spoja sorti grožđa. Na primjer, vino može biti jako kiselkasto ili pak previše slatko zbog neproporcionalnog sadržaja šećera i kiseline.
Loše odabrane sorte grožđa
Odabir grožđa ključan je za kvalitetu vina. Ako vinari koriste nepravilne sorte za određenu klimu ili tlo, rezultati mogu biti katastrofalni. Primjerice, pokušaj uzgoja njemačkog Rheingaua rieslinga u poznatoj hrvatskoj Istri može zvučati ambiciozno, ali završiti s vinom koje jednostavno ne može ispuniti očekivanja.
Problematični proizvodni procesi
Prilikom proizvodnje vina vrlo je važno pratiti točne procedure. Korištenje umjetnih aditiva i stabilizatora može značajno promijeniti okus vina. Nažalost, mnogi vinari se odlučuju na korištenje kemikalija kako bi produžili vijek trajanja vina ili prikrili loše procese fermentacije. Budite oprezni s vinima koja imaju nejasne ili duge liste sastojaka.
Kako prepoznati loša vina?
Svi smo imali iskustva s vinom koje jednostavno nije bilo “to”. Ali, kako prepoznati vino koje biste trebali izbjegavati prije nego što završi u vašoj čaši?
Gledajte boju
Boja vina može mnogo reći o njegovoj kvaliteti. Na primjer, bijela vina koja su smeđa umjesto zlatne ili svijetle boje mogu signalizirati oksidaciju, dok crvena vina s mutnom ili nejasnom bojom mogu ukazivati na probleme tijekom fermentacije ili skladištenja.
Osjetite miris
Kad otvorite bocu, miris je prvi znak o potencijalnim problemima. Ako osjetite miris plijesni, acetona ili čak nekog kemijskog spoja, velika je vjerojatnost da vino nije ispravno. Dobar sommelier će vam reći da je miris izuzetno važan indikator kvalitete, stoga se ne bojte duboko udahnuti!
Okusajte s pažnjom
Degustacija je, jasno, ključna. Čak i ako vino izgleda i mirisno osvježavajuće, okus vas može razočarati. Ako osjetite previše kiselosti, gorčine ili čudnog okusa koji ne bi trebao biti prisutan, bolje je ostaviti bocu netaknutom.
Trendi ili zaboravljena vina
Danas se u vinskoj industriji često mogu primijetiti trendovi koji donose i inovacije i neugodne iznenađenja. Primjerice, vino proizvedeno metodom “natural”, koje se naglašava minimalnom intervencijom, može povremeno rezultirati jedinstvenim, ali i kompliciranim okusima. Zaista savjetujem entuzijastima da istražuju, no neka od tih vina mogu vas iznenaditi – na dobar ili loš način.
Također, neka zaboravljena vina iz zaboravljenih regija, poput onih starijih bogatijih vina iz Dalmacije, mogu zasigurno ponuditi izvanredna otkrića, no bez pravilnog rukovanja njihovom proizvodnjom, svakako će završiti u zaboravu.
Izbor vina prema godišnjem dobu
Sezonski odabir vina također igra ulogu u vašem izboru. Ljetne vrućine pozivaju na lagana, osvježavajuće bijela vina, dok zimi svježina crvenih vina može napuniti svaki kutak vašeg doma. Izbjegavajte teške i taninske crvene vina tijekom ljeta, jer će vas umoriti u vrućim mjesecima. Umjesto toga, potražite lagane Rosé ili pjenušce.
U konačnici, vino je osobno iskustvo koje ovisi o vašim vlastitim preferencijama i trenutnim okolnostima. Ne zaboravite istraživati i učiti iz svakog gutljaja. U svakom slučaju, nakon čitanja ovog članka, vjerujem da ćete biti oprezniji u odabiru vina i izbjegavanju onih koje možda vaš nos i usta ne žele probati. Sretno s degustacijama i uživajte u otkrivanju novih okusa!