Mamurluk – ta zastrašujuća posljedica noći ispunjenih veseljem i čašom ili dvije (ili više) vina. I dok uživamo u odličnim vinima, važno je također znati kako se nositi sa sljedećim jutrom kad vaša glava kuca kao da je netko odsvirao koncert u svom najglasnijem tonu. Pitanje koje se nameće je: pomaže li tuširanje kod mamurluka? Bit ćemo iskreni, nema čarobnog lijeka za mamurluk, no postoji nekoliko načina da olakšamo svoje stanje, a tuširanje može definitivno biti jedan od njih.
Kako mamurluk utječe na tijelo?
Prije nego što se možemo osvrnuti na blagodati tuširanja, hajdemo malo pobliže pogledati što se zapravo događa u našem tijelu nakon noći provedene uz vino. Kada pijemo alkohol, on dehidrira tijelo i uzrokuje oštećenja stanica. Ujutro se često suočavamo s glavoboljom, mučninom, umorom i općim osjećajem nelagode. Osim toga, alkohol može uzrokovati i neravnotežu elektrolita, što dodatno otežava oporavak.
Tuširanje kao način opuštanja
Jedan od glavnih razloga zbog kojih se tuširanje može smatrati korisnim za ublažavanje mamurluka jest njegov učinak na našu psihu i tijelo. Tuširanje, bilo vruće ili hladno, može imati opuštajući učinak, a opuštanje samo po sebi može pomoći pri smanjenju stresa i nelagode.
Vrući tuš može potaknuti cirkulaciju te pomoći u opuštanju napetih mišića. Osim toga, paru koju stvara vruća voda može umiriti dišne puteve i pružiti osjećaj olakšanja. Zamišljajući se kako stojiš pod mlazom vruće vode, možda ćeš primijetiti da se tvoj um bistri, a nelagoda postaje podnošljivija.
S druge strane, hladni tuš može biti nevjerojatno osvježavajući. On potiče tijelo da se bori protiv umora i pruža energiju. Ako se boriš s glavoboljom, brzi hladni tuš može djelovati kao svojevrsna »buđenje« koje potiče tijelo da se osnaži.
Tuširanje i hidratacija
Osim učinka na tijelo, tuširanje može posredno pomoći u borbi protiv dehidracije. Kada smo pod tušem, često pijemo vodu ili favoriziramo lagane napitke, poput limunade ili čaja, koji mogu povećati unos tekućine. Naravno, najbolji način za oporavak od mamurluka je piti vodu prije, tijekom i nakon uživanja u vinu, no tuširanje može biti dobar podsjetnik na hidrataciju.
Prijateljski savjeti za vrijeme mamurluka
Naravno, postoji više načina za borbu protiv mamurluka osim tuširanja. Evo nekoliko prijateljskih savjeta kako si olakšati jutro nakon uživanja u vinu:
1. Hidratacija prije svega: Vodena bočica uz krevet može biti najbolji saveznik prije nego što se odrekneš čaše koje je tako lako ispraznila.
2. Lagani doručak: Jaja, avokado i puno voća mogu ti pomoći da napuniš energiju koja ti nedostaje.
3. Blagi aspirin ili ibuprofen: Ako su ti glavobolje jače od tvoje ljubavi prema vinu, neki Lagani analgetici mogu ublažiti fokus na bol.
4. Lagani kretanje: Iako se možda osjećaš kao pravi leškaro, malo šetnje može poboljšati cirkulaciju i općenito pomoći tijelu u oporavku.
Održavanje kulture vina bez mamurluka
Kako bi se manje sukobljavao s mamurlukom, važno je i sam fina pravila uživanja u vinu. Razmisli o pravilnom uparivanju vina i hrane. Lagana jela s puno povrća i proteina manje će opteretiti tvoj sustav, a istovremeno će povećati užitak od degustacije. Na primjer, bolje je uživati u punom crnom vinu uz jela od mesa, dok bijela vina izvrsno idu uz ribu i plodove mora.
Mnoge vinarije, posebno domaće, nastoje educirati svoje kupce o uživanju u vinu na zdraviji način. Više vinara se fokusira na stvaranje vina s manje alkohola, što može značajno umanjiti posljedice mamurluka.
Na kraju, ključno je uživati u vinu s mjerom i pažljivo birati svoj „vikend eliksir“. I dok tuširanje može biti jedan od načina za suočavanje s posljedicama prekomjernog uživanja, najvažnija je prevencija. Pa kako se pripremiš, tako ćeš i proći. Kladim se da će ti sljedeći put tuširanje biti više blagoslov nego olakšanje!